2010 Conference Highlights

The 2010 EAST Conference was a success consisting of 185 EAST programs and 17 business and educational exhibitor booths.   In the span of three days 58 breakout sessions were attended, collaboration took place and many memories were made.

Special Thanks

Sponsors
Business & Educational Exhibitors
Volunteer Program Impact Assessment Judges
Breakout Session Presenters
Participating EAST Programs

Student Teams

Ambassador Team
Documentation Team
Technical Support Team

Documentation Team Coverage

Photo Gallery

Awards Banquet

Booth Gallery 

Breakout Sessions

Closing Session

Life at Conference

Exhibit Hall

Leadership Teams

Opening Plenary

Unloading and Setup

Video Library

2010 Conference Highlights

Virtual Walk Through - VR Tour

2010 Conference Virtual Reality Tour 

Videos of Evening Sessions

Opening Plenary 1
Opening Plenary 2
Opening Plenary 3

Awards Banquet 1
Awards Banquet 2

Logo Competition Winner

Award: The winning design is displayed on everything for the Conference including the website, all printed materials, EAST gear, event shirts, and even the Awards Banquet Stage. This student was also awarded a plaque with the design etched into the crystal.

Tammy Huynh, Jessieville High School

Logo Animator

Award: Kodak Flip Camera

Ben Poynter of Nettleton High School created the logo animation below that was used during the opening of the Banquet. 

This text will be replaced

 

 

Poster Competition

Award: Students with winning posters received a certificate and the winner took home an EAST backpack.   

Winner - Recycle by Jeffrey Balch, Newport High School

Runner UpEducation is Different Here by Alex Cumming and Brandt Barksdale, Nettleton High School

Runner UpEducation is Different Here by Esther Ellis, Omaha High School

Founder's Award

Winner 

Award: Advanced Graphics Workstation with monitor, Juno GPS Receiver provided by Trimble, license of FL Studio provided by FL Studio, a Kodak Flip Camera, a memory card, MIDI keyboard, and  license of Vue 8 provided by e-on.

Har-Ber High School

Award of Excellence

Award: The programs listed below received a HP netbook with case, Juno GPS Receiver provided by Trimble, license of FL Studio provided by FL Studio, a Kodak Flip Camera, a memory card, MIDI keyboard, and  license of Vue 8 provided by e-on.

Brinkley High School
Greenbrier High School
Mountain Pine High School

Application Showcase Competitions

Audubon Arkansas’ Natural Leader Showcase Winners

Award: Winners received art medallions designed by artist Jann Greenland and an invitation to the Audubon Center for a field day.

Mountain Pine High School EAST   “ Natural Leader 2010 - Outstanding Project”  for their work in documenting and monitoring Bird Island on Lake Ouachita and working for its designation as an internationally recognized Important Bird Area (IBA).

Lonoke Middle School EAST “Natural Leader 2010 – Nature Documentary” for their work in restoring the habitat of Railroad Prairie and the prairie documentary with research that included historic, scientific and community efforts.

Greenland High School as “Natural Leader School 2010” for its EAST Program’s efforts and success in building rain gardens and bird-bee-butterfly gardens and for their leadership in monitoring Ward’s Slough, a tributary of West Fork of the White River.

Audubon Arkansas’ Talkin’ Trash Video Showcase Winners

Award: Winners received art medallions designed by artist Jann Greenland and an invitation to the Audubon Center for a field day. 

Dardanelle High School EAST as “Talkin’ Trash Documentary Film – 2010” for their efforts to dramatize the impact of litter on communities and habitat.  Dardanelle piloted the 24/7 Challenge in 2008-9 for Audubon and AR State Parks.

Watson Chapel High School EAST for “Natural Leader – Outstanding Student” - WCHS student  William Blair was selected for his efforts to monitor Byrd Lake Natural Heritage Area and to engage other students and community members in its stewardship.  

CAST’s Proposal Competition Winner

Award:  CAST staff will visit the winning school and provide use of the University of Arkansas’ Ground Penetrating Radar (GPR).

Jessieville High School – The Shiloh Cemetery GPR Mapping Project, Locating the Forgotten

Census Bureau 2010 Census Video Showcase Winner

Award: TBA

Census 2010 – It’s Important, It’s Safe, and It’s Easy by Mary-McDade Casteel and Kaitlyn West, Nettleton High School.

Digital Tech Frontier’s Virtual Reality Development Lab Showcase Winner

Award: (1) License or 1 year extension to the VRDL 3D Vista Software for the Classroom Value $1,000, $300 Cash, Feature spot on Digital Tech Frontier's next VRDL Demo CD, and a 2010 Trophy.

Virtual Trails by Caci Herron and Michelle Trostel, Jessieville High School 

ESRI's GPS Showcase Winners

Award: The winning student was awarded with a 1-Year student version (personal software) of ArcView 9 and extensions, a set of ESRI Press books for the EAST Program, and a personal copy of "Cartographica Extraordinaire."

Winner

School Bus Routes by James Reed, Eureka Springs High School

Award: The honerable mentions received a 1-Year student version (personal software) of ArcView 9 and extensions, and a set of ESRI Press books for the EAST Program.

Honorable Mentions

Dardanelle Dam Break by Trey Ryan, Dardanelle High School
Emergency Bus Routes by Darren James, Joseph Cortez, Billy Wilmoth, Devante Daniels, and Colton Davis, Drew Central High School

All programs that submitted an application to the ESRI Application Showcase competition will receive free maintenance for one year.

Google SketchUp Design Showcase Winners

Award: Google promotional items such as hats, visors, tee shirts, pens, socks, and frisbees.

Schoolyard Habitat Arboretum Part III by Pax’Tn Williams, Sharice Hollister, and Vianey Tejedor,  Henderson Magnet Middle School
Hope High School North Campus by Christian Cisneros, Hope High School
Current Eureka Springs High School Building by Tyler Williams and Tillian Jones, Eureka Springs High School
DeWitt High School by Kaley Webb, Tucker Travis and Rustin Holbert, Dewitt High School
Pottsville High School by Nathan Larue and Nathan Dane, Pottsville High School

Graphisoft ArchiCAD Showcase Competition

Award: iPods were awarded to each student

Animal Shelter by Blake Willis, Allyn Irvin and G. Webber, Mountain View High School

Hot Springs Documentary Film Institute, Documentary Film Showcase Winners

Winner
Award: $100 gift certificates to Best Buy and a certificate.

The Bird Island Project by Eli Smith, Wyatt Caldwell, Geneva Crouse, Jerry Hale, Rebecca Stephenson, and Seth Harper, Mountain Pine High School

Honorable Mentions
Award: $50 gift certificate to Best Buy, an honerable mention award and certificate

Jewel of the Ozarks by George Hudson, Mark Bush, and Josh Godby, Har-Ber High School
A Remnant by Grant Dewey and team members, Lonoke Middle School

SAU Tech's Graphic Design Showcase Winner

Award: iPOD Touch

House of Vision – Providing Services for People with a Purpose by Vianey Tejedor, Mayra Hernandez, and Chreyshayla Lognion, Henderson Magnet Middle School

SAU Tech's Make Me Care Video Showcase Winner

Award: iPOD Touch to each student

SOS by Kelsie Adcock, Joseph Greenway and Zach Berryman, Monticello High School

Siemens PLM Software's Solid Edge Showcase Winner

Award: iPod Touch

SHS Desert Eagle by Thomas Hall, Southwood High School

UALR School of Mass Communications Website Design Showcase Winners

School Website Runner Up
Award: Plaques were awarded

Wickes High School Website by Erica Franklin and a team of students, Wickes HS
NLRHS FBLA by Roderick Wells, North Little Rock High School – West Campus 

School Website Winner
Award: A plaque was awarded

Dardanelle High School News Page by Sara Alvis, Dardanelle High School

Creative Website Runner Up
Award: Plaques were awarded

Hillcrest High School Robotics Team Website by Blake Simmons, Hillcrest High School
Wildflower Identification Website by Carson Kindy and Tyler Robbins, Malvern High School

Creative Website Winner
Award: A plaque was awarded

Mountain View High School EAST Website by Madison Stewart, Shayleigh Thatcher, and Kyra Warpula, Mountain View High School

Alumni hosted Live Video Competition, Sponsored by Digital Tech Frontier

Click here to see their videos!

Winner
Award: Winners received certificates, tee-shirts, and a Kodak Flip Camera

Rhett Melton, Watson Chapel High School
Mason Kersner, Southside High School, Fort Smith

Runner Up
Award: Students received certificates and tee-shirts.

Luke Alexander, Greenwood High School
Michael Plummer, Conway High School
Jake Curry, Monticello High School

Program Impact Assessment Superior Schools

2010 Superior EAST Programs

Student Difference Makers

2010 Difference Makers

Student's Choice Award

The 2010 Student's Choice Award winning program is Southwood High School.  This program was awarded with a plaque and will present the welcome at the 2011 Conference Opening Plenary.   

EAST Alumni Association "Golden E"

The second annual "Golden E" award was presented to Wickes High School.  This award was given in lieu of their challenges in preparing for the EAST Conference and still maintaining a positive attitude.  This golden E will be signed and dated by their program and represented at their high school until the 2011 EAST Conference where they will pass down the award to the next deserving school.  

Ambassador Team Awards

Winners of these awards received certificates of appreciation designed by the student Ambassador Team.

Best Technology: Bryant High School
Hometown Hero: Drew Central High School
Best Give-Aways: Annie Camp High School
Talk-A-Holics: Forest Heights Middle School
Most Memorable:  Dierks High School
Most Creative:  McGehee High School
Busy Bee: Arkadelphia High School

Student Composers

List of Student Composers

Click on a link below to download music.

Bumper.zip (38MB)
Post.zip (34MB)
Pre.zip (72MB)
Prelinary.zip (54MB)

This page was last updated on Wednesday, February 2, 2011 at 8:42:26 AM | View update history